Pomogliśmy? Daj nam +1

Trzustka: amylaza, lipaza

<strong>Trzustka</strong>: <strong>amylaza</strong>, <strong>lipaza</strong>

W podstawowej diagnostyce chorób trzustki wykorzystuje się przede wszystkim dwa enzymy: amylazę i lipazę. Gdy coś dzieje się nie tak z tym organem, z komórek trzustkowych uwalniane są wieksze niż normalnie ilości enzymów, które później mogą być oznaczane, najczęściej we krwi ale także w moczu. Badania te najbardziej przydatne są w diagnostyce ostrego zapalenia trzustki (OZT) i zaostrzenia przewlekłego zapalenia trzustki. W tych stanach poziom amylazy i lipazy wzrasta kilka do kilkadziesiąt razy.

AmylazaAmylaza jest enzymem rozkładającym cukry złożone do cukrów prostszych. Produkowana jest nie tylko w trzustce ale także w gruczołach ślinowych, błonie śluzowej jelita cienkiego, gruczołach mlecznych, jajnikach i jądrach. W praktyce oznacza się amylazę całkowitą albo tą specyficzną dla trzustki (izoenzym trzustkowy). Do oceny wykorzystuje się krew albo mocz. Wartości prawidłowe zależą od konkretnego laboratorium.
Aktywność amylazy wzrasta w takich stanach jak: ostre zapalenie trzustki i zaostrzenie przewlekłego zapalenia trzustki, zapalenie pęcherzyka żółciowego, pęknięcie wrzodu dwunastnicy, niedrożność jelit, choroby ślinianek, przewlekła niewydolność nerek, choroby wątroby, alkoholizm, niektóre nowotwory złośliwe.

LipazaLipaza jest enzymem odpowiadającym za trawienie tłuszczów Oznaczana we krwi lipaza pochodzi jedynie z trzustki. Wartości prawidłowe zależą od laboratorium w którym wykonywane jest badanie. Poziom lipazy wzrasta w następujących stanach: ostre zapalenie trzustki i zaostrzenie przewlekłego zapalenia trzustki, niedrożność jelit, pęknięcie wrzodu dwunastnicy, zapalenie otrzewnej, niedrożność przewodów trzustkowych.
Autor: MatisData dodania: 2011-06-19
Pomogliśmy? Daj nam +1