Pomogliśmy? Daj nam +1

Bóle w klatce piersiowej

<strong>Bóle w klatce piersiowej</strong>

Bóle w klatce piersiowej mogą pochodzić od serca lub innych narządów. Bóle te mogą pochodzić z jamy klatki piersiowej (aorta, tętnice płucne, śródpiersie, przełyk, przepona, tchawica, oskrzela, opłucna), z szyi i ściany klatki piersiowej (nerwobóle, rdzeń kręgowy, kręgosłup, chrząstki żeber, mięśnie klatki piersiowej, sutki, skóra), lub jamy brzusznej (żołądek, przełyk, dwunastnica, trzustka, pęcherzyk żółciowy).

Ból dławicowy


Jest to ból związany z niedokrwieniem mięśnia sercowego (miażdżyca naczyń wieńcowych, niedotlenienie, wysiłek). Odbierany jest jako uczucie ściskania, gniecenia, dławienia lub pieczenia w klatce piersiowej. Czasami nie jest to typowy ból a bardziej uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej. Ból jest rozlany, trudno wskazać jego dokładną lokalizację, najczęściej odczuwany jest za mostkiem. Zazwyczaj promieniuje jednostronnie (częściej w lewą stronę) do szyi, żuchwy, barku lub ramienia. Bóle takie trwają zazwyczaj od 2 do 10 minut. Ból ten mija zazwyczaj po zaprzestaniu wysiłku albo po przyjęciu nitrogliceryny.

Ból zawałowy


Jest to typowy ból dławicowy (patrz wyżej) utrzymujący się zazwyczaj dłużej niż 30 min. Ma większe natężenie niż ból dławicowy i nie ustępuje po zaprzestaniu wysiłku albo przyjęciu nitrogliceryny. Do tego pojawiają się objawy towarzyszące takie jak duszność, poty, osłabienie, nudności, wymioty, uczucie lęku przed śmiercią.

Zapalenie osierdzia


Tylko zapalenie dolnej części osierdzia powoduje dolegliwości bólowe. Ból jest ostry, kłujący, przypominający ból opłucnowy. Ból zazwyczaj zlokalizowany jest po lewej stronie klatki piersiowej, rzadziej za mostkiem, może promieniować do szyi, lewego ramienia lub barku. Ból może utrzymywać się przez wiele godzin a nawet dni, jego intensywność może się zmieniać, natomiast nie zależy on od wysiłku.

Rozwarstwienie aorty


Pojawia się wtedy kiedy dochodzi do pęknięcia błony wewnętrznej aorty i wypełnienia powstałej przestrzeni krwią. Ból jest rozdzierający, przeszywający i bardzo silny. Zlokalizowany jest na przedniej ścianie klatki piersiowej, za mostkiem, często promieniuje do pleców, pomiędzy łopatki. Pojawia się nagle i od początku jest bardzo silny.

Ból opłucnowy


Najczęściej jest to ostry, kłujący, rzadziej piekący ból. Nasila się wraz z głębokimi ruchami oddechowymi. Występuje po jednej stronie klatki piersiowej i można go łatwo zlokalizować.

Nerwobóle


Spowodowane są zapaleniem nerwów (np. półpasiec, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa). Ból jest ostry i może nasilać się przy dotyku wzdłuż przebiegu nerwu.

Refluks żołądkowo-przełykowy


Spowodowany jest stanem zapalnym błony śluzowej przełyku z powodu cofania się kwaśnej treści żołądkowej. Ból zlokalizowany jest zamostkowo, może promieniować do pleców, zazwyczaj ma charakter piekący lub gniotący. Może nasilać się w pozycji leżącej i po obfitym posiłku.

Ból kostny, stawowy, mięśniowy


Spowodowany jest stanami zapalnymi kości, stawów, mięśni lub urazami. Ból jest miejscowy, zazwyczaj na przedniej ścianie klatki piersiowej. Ma ostry lub gniotący charakter, może utrzymywać się długo. Nasilają go ruchy klatki piersiowej i kaszel.

Bóle nerwicowe


Mają zmienny charakter, mogą trwać różnie długo, zazwyczaj zlokalizowane są na przedniej ścianie klatki piersiowej. Często powiązane są ze stresem emocjonalnym, ustępują po lekach przeciwbólowych.

Zespół Tietze’a


Jest to zapalenie stawów mostkowo-żebrowych, mostkowo-obojczykowych lub połączeń części kostnej i chrzęstnej żeber. Bólom może towarzyszyć bolesny obrzęk. Występuje rzadko, najczęściej u osób młodych.

Zespół Da Costy (dystonia neurowegetatywna)


Jest to psychogenny, tępy i długotrwający ból w klatce piersiowej, nie jest związany z wysiłkiem fizycznym, zwykle umiejscowiony w okolicy koniuszka serca. Towarzyszą mu objawy niepokoju, kołatania serca, duszności, zawroty głowy, drętwienia lub mrowienia kończyn oraz hiperwentylacja. Zespół ten częściej występuje u kobiet, może pojawiać się w przebiegu depresji albo nerwicy.

Tematy na forum związane z tym artykułem

Bóle w klatce piersiowej

Ból w mostku i nudności


Autor: MatisData dodania: 2011-06-14
Pomogliśmy? Daj nam +1