Pomogliśmy? Daj nam +1

Krwawienie z odbytu

Krwawienie z odbytu

Krwawienie z odbytu jest objawem, który bez wątpienia powinien wzbudzać nasze zainteresowanie i czujność. W takiej sytuacji zawsze powinniśmy się zgłosić do lekarza, w celu wykonania badań dolnego odcinka przewodu pokarmowego i ustalenia przyczyny tych dolegliwości.

O krwawieniu z odbytu mówimy wtedy, kiedy stwierdzimy obecność świeżej krwi lub jej skrzepów w stolcu, w okolicy odbytu lub na papierze toaletowym. Obecność krwi przemieszanej z masą kałową świadczy raczej o krwawieniu gdzieś w dalszych części jelita grubego a nie z samego odbytu. Jest to dość cenna wskazówka dla lekarza, który będzie się starał ustalić przyczynę i miejsce krwawienia.
Tak jak pisałem wcześniej, krwawienie z odbytu jest objawem alarmującym i nie powinno być ignorowane. Wskazana jest wizyta u lekarza, który powinien wykonać badanie przez odbyt oraz poszerzyć je o wziernikowanie końcowego odcinka przewodu pokarmowego (anoskopia albo rektoskopia). U osób po 40 roku życia wskazane jest wykonanie pełnej kolonoskopii. Kolonoskopia wskazana jest również u reszty pacjentów, u których nie udało się innymi metodami stwierdzić przyczyny krwawienia z odbytu bądź rodzinnie obciążeni są występowaniem raka jelita grubego.

Żylaki odbytu


Najczęstszą chyba przyczyną krwawienia z odbytu są żylaki odbytu, określane również jako guzki krwawnicze albo hemoroidy. O żylakach odbytu dodatkowo świadczą objawy świądu, pieczenia w okolicy odbytu, wrażenie niepełnego wypróżniania się oraz obecność śluzu w odbycie. Niekiedy miękkie, sinofioletowe guzki można wyczuć palcem na zewnątrz odbytu, jest to charakterystyczne dla bardziej zaawansowanych postaci żylaków odbytu. Krew pochodząca z guzków krwawniczych jest świeża i żywoczerwona.

Uchyłki jelita grubego


Uchyłki jelita grubego to kolejna, stosunkowo częsta przyczyna krwawień z odbytu. Nieprawidłowości te polegają na wpukleniu się błony śluzowej jelita grubego w jego błonę mięśniową, tworząc charakterystyczne wpuklenia. Częstość występowania uchyłków jelita grubego wzrasta z wiekiem, uważa się że po 50 roku życia ma je ponad połowa populacji. Nie jest do końca jasne, co jest przyczyną powstawania tych zmian, uważa się jednak że wpływ na ich rozwój ma między innymi dieta uboga w błonnik. Obecność uchyłków jest o tyle istotna, że może prowadzić do niedrożności, stanu zapalnego albo perforacji ściany jelita grubego, czego przejawem może być właśnie krwawienie z odbytu. Pozostałymi objawami są kurczowe bóle w dole brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki, ciemne stolce.

Polipy jelita grubego


Polipy jelita grubego to uwypuklenia błony śluzowej do światła dolnego odcinka przewodu pokarmowego. One również mogą być przyczyną krwawienia z odbytu. Innymi objawami obecności polipów jelita grubego są krew utajona w stolcu, nieskuteczne wypróżnienia, parcie na stolec, śluz w stolcu albo ciemne jego zabarwienie. Polipy jelita grubego mogą być wrodzone albo rozwijać się z wiekiem, niekiedy istnieje ryzyko zezłośliwienia takiej zmiany.

Rak jelita grubego


Jest to chyba najpoważniejsze schorzenie, jakie może powodować krwawienia z odbytu. Niestety objaw ten najczęściej pojawia się w późnej fazie przebiegu choroby nowotworowej, kiedy szanse na pełne wyleczenie są już mniejsze. Dużo wcześniej można stwierdzić tak zwane krwawienie utajone, badając w tym celu kał. Innymi objawami, które mogą wskazywać na raka jelita grubego są bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, spadek masy ciała i rozwijająca się niedokrwistość. Właśnie głównie z powodu raka jelita grubego należy zawsze przeprowadzić wnikliwą diagnostykę przyczyny krwawienia z odbytu, nawet jeżeli wstępnie podejrzewa się inną przyczynę.

Choroby zapalne jelit


Jest to szeroka grupa schorzeń w przebiegu której dochodzi do różnie nasilonego zapalenia ściany jelita grubego. Patologie te również mogą powodować krwawienie z odbytu. Nie sposób tutaj nie wspomnieć o tak zwanych nieswoistych zapaleniach jelit do których należą przede wszystkim choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Szczelina odbytu


Szczelina odbytu powstaje po przekroczeniu przez odbyt zdolności rozciągania się. Powstawaniu szczeliny odbytu sprzyjają obfite biegunki, zaparte stolce, poród i seks analny. Schorzenie to objawia się krwawieniami z odbytu pod postacią jasnoczerwonej krwi na papierze toaletowym. Dodatkowo może pojawiać się ostry ból związany z wypróżnieniami. Leczenie szczeliny odbytu powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza.

Tematy na forum związane z tym artykułem

Krwawienie z odbytu

Krew w stolcu

Gastroskopia


Autor: MatisData dodania: 2011-12-08
Pomogliśmy? Daj nam +1